گفتگویی با سعید رسول‌اف رییس شورای سیاست‌گذاری در بخش اکوسیستم کنگره موبایل ایران

زیست بوم کوبایل کنگره موبایل

کنگره موبایل ایران به عنوان تنها رویداد مستقل موبایل و ارتباطات کشور در قالب چندین بخش از جمله بخش زیست بوم موبایل در تاریخ 2 الی 5 اسفند ماه 1401 برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی انجمن تولید کنندگان نرم افزار تلفن همراه ایران گفتگویی با سعید رسول‌اف رییس انجمن تولید کنندگان نرم افزار تلفن همراه ایران به عنوان رییس شورای سیاست‌گذاری در اکوسیستم کنگره موبایل ایران انجام شد.

در این مصاحبه سعید رسول‌اف درباره اهداف نخستین کنگره موبایل ایران و اهمیت برگزاری آن در شرایط فعلی کشور گفت: کنگره موبایل رویداد مهمی است و با این هدف برگزار می‌شود که بخش‌های مختلف زنجیره خدمات ارزش افزوده و فعالین و کسب‌وکارهایی که با محوریت موبایل فعالیت می‌کنند را کنار یکدیگر قرار دهد. با توجه به مسائل چند سال اخیر همچون کرونا و سایر مشکلات کشور، مدت‌هاست که فعالین حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات به ویژه فعالین بخش موبایل کنار هم جمع نشده‌اند و رویدادی با این شکل و ساختار را تجربه نکرده‌اند. با این اوصاف کنگره فرصت مناسبی برای گردهم‌آیی فعالین این حوزه به حساب می‌آید. در ساختار برگزاری این رویداد شاهد همکاری میان تشکل‌های مرتبط فعال به عنوان نمایندگان بخش خصوصی بودیم و از دل این همکاری‌ها شرایط هم‌افزایی ایجاد شد تا رویدادی با حضور فراگیر همه اجزا صنعت شکل بگیرد و می‌توان ادعا کرد نخستین کنگره موبایل ایران از این نظر هم اتفاقی منحصر به فرد است.

پنل‌های تخصصی زیست بوم موبایل؛ بحث‌های داغ صاحب‌نظران

رییس شورای سیاست‌گذاری در بخش زیست بوم کنگره موبایل ایران ساختار این بخش از کنگره موبایل و برنامه‌هایش را چنین توضیح داد:

ما پیش از این تجربه برگزاری رویدادهای تخصصی با محوریت مسائل علمی و تکنولوژیک را در حوزه موبایل داشتیم. با طرح درخواست ستاد اجرایی برای حضور ما به عنوان انجمن تولیدکنندگان نرم‌افزار تلفن همراه ایران، جلسات متعددی برگزار و ساختاری تحت عنوان شورای سیاست‌گذاری رویداد زیست بوم موبایل شکل گرفت. هسته اولیه و اصلی شورای سیاست‌گذاری با حضور آقایان رضا نامی، پیام محسنی زنوزی، فرهنگ باقری، رضا عالیان و بنده تشکیل شد. این شورا با فعالین بخش‎های مختلف اکوسیستم مذاکرات و تعاملات وسیعی‌ داشته است. با توجه به آنکه زمان برگزاری رویداد با توجه به شرایط کشور شاهد جا‌به‌جایی‌هایی بودیم، اما نهایتا در تاریخ 2 تا 5 اسفندماه هم زمان با برگزاری کنگره موبایل شاهد برگزاری رویداد زیست بوم موبایل هم خواهیم بود. از فعالین و متخصصین حوزه‌های گوناگون به بهانه این رویداد دعوت شده است تا در قالب پنل‌های تخصصی طرح موضوع کنند. تلاش خواهیم کرد مشکلات فعلی، چالش‌های پیش‌ رو و راهکاریی که برای غلبه بر آن‌ها وجود دارند را با توجه به شرایط اقتصادی پیچیده کشور با حضور فعالین این حوزه بررسی کنیم. پنل های تخصص در حوزه های موبایل و اقتصاد دیجیتال، موبایل و صنعت VOD، موبایل و بازی‌های دیجیتال، موبایل و صنعت بلاک چین، موبایل و صنعت فین‌تک، موبایل و صنعت بازاریابی و تبلیغات، موبایل و الزامات امنیتی و موبایل و محتوای دیجیتال عناوین اصلی پنل‌هایی هستند که در هر کدام از آن ها با حضور کارشناسان و فعالان حوزه مربوطه، مسائل مختلف را به بحث و گفتگو خواهیم گذاشت.

تعامل حلقه‌های مختلف زنجیره‌ صنعت موبایل در فضای زیست بوم کنگره

سعید رسول‌اف مدیرعامل شرکت ایده پرداز ژوبین درباره امکان تعامل میان بازیگران مختلف صنعت در بخش زیست بوم گفت: با توجه به ساختاری که برای این رویداد طراحی شده است، بسیاری از فعالین چه در بخش‌های مختلف حاکمیتی از جمله نمایندگان محترم مجلس، وزارت ارتباطات، وزارت ارشاد و نیز بخش خصوصی در پنل‌ها حضور دارند. در نتیجه این پنل‌ها فرصت بسیار مناسبی را برای تعامل و ارتباط مستقیم بین فعالین چه برای طرح پرسش و پاسخ و چه گفت‌وگوهای جدی‌تر فراهم می‌کند. همچنین با توجه به شرایط فراهم‌شده، شاهد یک فضای کاملا تخصصی و B2B هم خواهیم بود که افراد می‌توانند از آن استفاده کرده و به انتقال تجربه، جذب سرمایه‌گذار و توسعه همکاری بین صاحبان کسب و کارها بپردازند. همچنین فرصت همکاری میان توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌ها، بازی‌ها، شرکت‌هایی که در زمینه تولید، واردات و ساخت گوشی‌های تلفن همراه فعالیت دارند، اپراتورهای تلفن همراه و شرکت‌های حوزه پرداخت هم فراهم خواهد بود.

نقش‌آفرینی انجمن تولیدکنندگان نرم‌افزار موبایل در کنگره موبایل ایران

سعید رسول‌اف رییس شورای سیاست‌گذاری در بخش زیست بوم موبایل که ریاست هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان نرم افزار تلفن همراه را هم بر عهده دارد درباره حضور این انجمن در نخستین کنگره موبایل ایران گفت: انجمن تولیدکنندگان نرم‌افزار تلفن همراه ایران 10 سال پیش در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران به ثبت رسیده است و کرسی‌های متعددی در نهادهای مختلف حاکمیتی دارد. پس از تصویب همکاری انجمن با کنگره موبایل ایران، فراخوان‌هایی برای اعضای انجمن ارسال شد تا در بخش‌های مختلف به عنوان پنلیست، غرفه‌دار یا بازدیدکننده حضور پیدا کنند. با این اوصاف بسیاری از فعالین و شرکت‎های عضو انجمن در قالب غرفه‌دار و مدیران آن‌ها به عنوان پنلیست در رویداد حضور خواهند داشت. با هماهنگی تیم اجرایی و دبیر اجرایی کنگره، امکانات استفاده از فضای نمایشگاهی برای شرکت‌های عضو فراهم شده تا هم اعضای انجمن و هم استارت‌آپ‌ها بتوانند در فضای مخصوص استارت‌آپی این رویداد حضور داشته و محصولات و خدمات خود را عرضه کنند.

اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط